Jeżeli złamiemy ząb można go odbudować .
W większości sytuacji gdy dojdzie do złamania zęba można go odbudować w gabinecie stomatologicznym. Dentysta na podstawie zdjęcia RTG oraz obrazu klinicznego ocenia czy dany ząb nadaje się do odbudowy. Najczęściej łamią się zęby leczone kanałowo.
Poniżej przedstawiono postępowanie w wypadku gdy złamaniu uległ ząb nie leczony kanałowo. W wypadku gdy ząb wymaga ponownego leczenia kanałowego postępowanie jest podobne. Gdy ząb był prawidłowo leczony kanałowo od razu przechodzimy do jego odbudowy.
Należy pamiętać że rokowanie na długie utrzymanie zęba po urazie w ustach jest gorsze niż zęba nieuszkodzonego. Wiele zależy od sposobu uszkodzenia, rozległości a zwłaszcza od kierunku szczeliny złamania. Często konieczne jest wydłużenie pozostałej części korony przez zniesienie części dziąsła (tzw. wydłużenie korony klinicznej). Najlepiej przy pomocy lasera.
1. Ząb po urazie, złamanie kwalifikuje się do odbudowy.
2.Leczenie kanałowe zęba.
3.Wypełnienie kanału zęba gutaperką.Najlepiej by ząb był leczony z korzystaniem endometru, mikrosilnika endodontycznego i wypełniony ciśnieniowo.
3.Ząb prawidłowo leczony kanałowo.
4.Konieczne jest stworzenie miejsca na wkład koronowo-korzeniowy który wzmocni pozostałe tkanki zęba.
5.Odbudowany ząb przy pomocy kompozytu i wkładu koronowo-korzeniowego. W sytuacji gdy pozostało wystarczająco dużo tkanek zęba najkorzystniejsze jest użycie wkładu z włókna szklanego.
6.Ząb opracowany pod koronę . W czasie gdy technik wykonuje koronę pacjent nosi koronę tymczasową.
7.Cementowanie korony ostatecznej. W tm wypadku pełnoceramicznej.
8.Gotowa praca zacentowana w ustach.
Przed Po
Nasz poglądowy film pokazujący odbudowę złamanego zęba