Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny to zaburzenia oddychania podczas snu. Obturacyjny bezdech senny to najczęstsza postać bezdechu, kiedy drogi oddechowe zapadają się,odcinając tym samym dopływ powietrza do płuc.

Częściowa obturacja dróg oddechowych wprawia w drgania górne części aparatu oddychania, co objawia się zwykłym chrapaniem. Około 30 milionów Amerykanów cierpi na niezdiagnozowany bezdech senny.

Dlaczego chrapanie i  bezdech senny jest szkodliwy?

Chrapanie często jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego który  może być groźny dla naszego życia i zdrowia .

Skumulowany efekt obturacyjnego bezdechu sennego

W miarę pogłębiania się bezdechu obturacyjnego wzrasta również siła chrapania  i  jego negatywny wpływ kumuluje się. Oznacza to, że im dłużej schorzenie pozostaje bez leczenia, tym większe są jego negatywne skutki i ryzyko wystąpienia dodatkowych problemów zdrowotnych. Bezdech senny, pozostawiony bez interwencji, może doprowadzić do wystąpienia lub zaostrzenia innych schorzeń, takich jak:

– nadciśnienie

– choroby serca

– zawał

– zatrzymanie akcji serca

– udar

– cukrzyca

– depresja

– refluks

– miażdżyca tętnic

– cukrzyca ciążowa

– zaburzenia funkcji seksualnych

Skutki obturacyjnego bezdechu sennego:

– trudności w koncentracji np. podczas prowadzenia pojazdów

–  7-krotny wzrost śmiertelnych wypadków samochodowych

– nadmierna senność w ciągu dnia

– bóle głowy z rana i w ciągu dnia

– ogólna drażliwość

– zaburzenia emocjonalne

– zaburzenia snu związane z utrudnionym oddychaniem w dzieciństwie mogą mieć wpływ na opóźnienie lub pogorszenie rozwoju umysłowego

 

Diagnozowanie

Porozmawiaj z lekarzem. U nas otrzymasz wstępną poradę.

Zrób test znajdujący się w ulotce i udaj się do lekarza , który, jeśli zajdzie potrzeba, zleci bardziej specjalistyczne monitorowanie snu.

Badanie laboratoryjne w ośrodku badań snu- polisomnografia

Specjalistyczne badanie w ośrodku badań snu wymaga pozostania w nim na noc. Pacjenta podłącza się do szeregu elektrod (głowa i ciało) a następnie sprawdza pod kątem rozmaitych zaburzeń snu.

Test snu wykonany w warunkach domowych- poligrafia .W naszym Gabinecie możesz zrobić to badanie

Lekarz może zalecić wykonanie testu w domu. Jest to wygodniejsza opcja dla pacjenta, bo spędza on noc w swoim łóżku, w warunkach domowych. Po krótkim przeszkoleniu pacjent dostaje urządzenie do przeprowadzenia testu snu samodzielnie w domu. Jest to opcja oszczędzająca czas i łatwo dostępna.

Pacjenci z dużymi zaburzeniami kierowani są do lekarza medycyny specjalizującego się w zaburzeniach snu.

Przed wykonaniem aparatu stomatologicznego  przeciw chrapaniu  konieczna jest diagnostyka w kierunku  bezdechu.

Leczenie

Najczęściej stosowanym zabiegiem przeciwdziałającym obturacyjnemu bezdechowi sennemu jest wykorzystanie maski CPAP. Jest to rozwiązanie nieinwazyjne. Aparat CPAP pobiera powietrze z otoczenia, spręża je i dostarcza poprzez rurkę do maski na twarzy pacjenta. U pacjentów nie adaptujących się do tego aparatu lub u których choroba nie  jest  zaawansowana  można wykonać aparaty stomatologiczne MAD. Aparaty dentystyczne   wykorzystywane są też do leczenia chrapania u pacjentów u których nie występuje bezdech lub jest on niewielki.

Inne metody obejmują m.in.

– zmianę stylu życia

– terapia pozycjonowania

– utrata wagi

– zabiegi chirurgiczne

Korzyści z leczenia

Pacjenci cierpiący na obturacyjny bezdech senny po wdrożeniu leczenia mają szansę na powrót do prawidłowych zachowań sennych, tym samym zapewniając zdrowy wypoczynek swojemu organizmowi oraz osobom z którymi śpią w jednym pomieszczeniu.  Pacjenci nie czują się senni, są bardziej aktywni w ciągu dnia oraz mają lepszą koncentrację. Inne korzyści wynikające z leczenia to zmniejszone ryzyko wystąpienia zawału i ataku serca, udaru, cukrzycy, nadciśnienia i innych chorób powiązanych z obturacyjnym bezdechem sennym.

 

U nas możesz wykonać aparat dentystyczny do leczenia chrapania lub chrapania i bezdechu.