Leczenie kanałowe jest metodą leczenia nieodwracalnych uszkodzeń miazgi zęba. Zabieg ten polega na usunięciu chorej miazgi z komory i kanałów danego zęba a następnie na wypełnieniu go odpowiednim materiałem.

Kanał zęba po wcześniejszym znieczuleniu zostaje oczyszczony z miazgi , następnie cały system korzeniowy zostaje zdezynfekowane i wypełnione materiałem. Leczenie kanałowe odbywa się przy pomocy specjalistycznych narzędzi oraz pod kontrolą radiologiczną.

Leczenie kanałowe przebiega w 5 głównych etapach:
– otwarcie komory zęba
– opracowanie kanału
– osuszenie kanałów
– wypełnienie kanałów biozgodnymi materiałami
– wypełnienie zęba

Leczenie kanałowe jest w tej chwili jedną z ważniejszych metod leczenia, które pozwala na zachowanie mocno zniszczonych zębów.

 

Nie wszystkie kanały są proste i łatwe do oczyszczenia.

Dlatego istotne jest by stosowane narzędzia i sprzęt pozwoliły na dotarcie do nawet mocno zgiętych kanałów.Ważne jest by stosować systemy maszynowe przeznaczone do opracowania mocno zgiętych kanałów. Stosowane przez nas techniki bez trudu pokonują nawet duże zagięcia kanałów .

Ząb z zagiętymi kanałami po leczeniu kanałowym

W przypadku gdy mamy trudności z udrożnieniem lub odnalezieniem kanałów konieczne jest użycie mikroskopu. 

Dezynfekcja kanału klasycznymi metodami często bywa zawodna. Zastosowanie lasera pozwala na zabicie większej ilości bakterii w kanale i tym samym uzyskanie lepszych efektów leczenia.

Widok z mikroskopu -ząb w trakcie dezynfekcji laserem.