
WYBIELANIE
Niektórzy z nas mają naturalnie ciemniejsze zęby a ich kolor uwarunkowany jest genetycznie. W większości przypadków brzydkie przebarwienia powstają w wyniku działania czynników wewnętrznych, takich jak urazy czy przebyte zapalenie miazgi, bądź czynników zewnętrznych czyli picia kawy ,herbaty, czerwonego wina czy palenia papierosów. Za przebarwienia szkliwa odpowiadają też niektóre choroby o podłożu hormonalnym jak też leczenie tetracyklinami, nadmierna podaż fluoru , uszkodzenia zawiązków zębowych oraz oczywiście próchnica.
Jak pokazują dane statystyczne ponad połowa z nas nie jest zadowolona z koloru swoich zębów i chce go zmienić. Zabiegi wybielania szybko poprawiają jakość uśmiechu oraz podnoszą atrakcyjność wyglądu zewnętrznego.
W naszym gabinecie stosujemy jeden z najnowocześniejszych dostępnych na rynku laserów diodowych Smart firmy Lasotronix
Wybielanie laserowe ( gabinetowe)
Rozpoczyna się przeglądem jamy ustnej celem wyczyszczenia osadu, kamienia nazębnego, wyleczenia ewentualnej próchnicy czy wymiany nieszczelnych wypełnień.
Przed samym zabiegiem zabezpiecza się dziąsła specjalnym,światłoutwardzalnym preparatem a oczy okularami ochronnymi. Na szkliwo nanosi się preparat wybielający aktywowany światłem laserowym i pozostawia się całość na zębach przez 5 minut .Cały zabieg złożony jest z 2-3 etapów naświetlania. Za każdym razem żel wymieniany jest na nowy.
Po wybielaniu zęby pokrywa się preparatem ,który zapobiega nadwrażliwości.
Wybielanie wykonane laserem diodowym w odróżnieniu od wybielania lampą diodową daje mniej objawów ubocznych.


Wybielanie domowe (nakładkowe)
Na podstawie pobranego wycisku zębów przygotowywane są indywidualne nakładki silikonowe na łuk górny i dolny. Pacjent otrzymuje je wraz z żelem, który samodzielnie nakłada na zęby w ciągu dnia lub na noc przez kolejnych 7-21 dni.
Nakładki do wybielania .

Wybielanie mieszane (łączone)
W trudniejszych sytuacjach klinicznych lub w celu szybszego osiągnięcia efektu proponuje się metodę będącą połączeniem dwóch wcześniej opisanych.
Po wybielaniu laserowym w gabinecie pacjent kontynuuje zabieg samodzielnie przy pomocy otrzymanych nakładek silikonowych i żelu.
Efekt wybielania
Przed zabiegiem trudno jednoznacznie przewidzieć jaki efekt zostanie osiągnięty. W dużej mierze zależy to od budowy mineralnej zęba i przepuszczalności jego struktur. Znaczenie ma także rodzaj przebarwień, początkowy kolor zębów oraz wiek pacjenta. Zazwyczaj odcień zębów zmienia się o około 4-6 tonów.
Należy pamiętać,że wybielana jest sama struktura zęba a wypełnienia (plomby) czy koronki protetyczne nie zmieniają koloru. Z tej przyczyny należy wymienić wypełnienia po około 2 tygodniach od zabiegu wybielania, kiedy kolor ostateczny całkowicie się ustabilizuje.
Efekt wybielenia utrzymuje się od około pół roku do roku czasu.Zależy to głównie od przyzwyczajeń żywieniowych pacjenta ,stopnia higieny jamy ustnej czy uwarunkowań genetycznych. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do wybielania są przede wszystkim ciężkie choroby ogólnoustrojowe takie jak choroba Parkinsona, epilepsja czy cukrzyca. Nie można podawać żelu osobom uczulonym na jakikolwiek jego składnik,dzieciom,kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Przed zabiegiem trzeba też bezwzględnie wyleczyć próchnicę czy stany zapalne dziąseł.
Możliwe działania niepożądane
Wybielanie zębów niesie ze sobą możliwość wystąpienia działań niepożądanych takich jak:
-nadwrażliwość zębów w trakcie zabiegu jak i po jego zakończeniu. Zapobiega się jej nakładając na szkliwo specjalny preparat jak również stosując biostymulację laserem diodowym Smart, która dodatkowo podnosi próg bólowy przed zabiegiem a w razie potrzeby łagodzi dolegliwości po zabiegu.
-podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej w wyniku działania żelu (ból, pieczenie). Dokłada się wszelkich starań, żeby nie doszło do kontaktu preparatu z błoną śluzową jamy ustnej. W tym celu pacjent ma zawsze zabezpieczone dziąsła, policzki i usta w trakcie zabiegu
-nierównomierny efekt wybielania, zwłaszcza w okolicy przydziąsłowej. Trzeba pamiętać o tym,że kolor ostateczny stabilizuje się po ok. 2 tygodniach od wybielania.
-uczucie dyskomfortu w górnej części przewodu pokarmowego takie jak nudności etc.
Zabieg można oczywiście przerwać w każdej chwili, jeżeli tylko pacjent zasygnalizuje taką potrzebę.
Zalecenia po wybielaniu
Po zakończonym zabiegu nie powininno się spożywać przez 48 godzin żadnych mocno barwiących zęby produktów typu herbata, kawa, czerwone wino,sok z wiśni czy aronii.(tzw. biała dieta),gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na efekt wybielania.Przez ten czas nie wolno również palić papierosów, ponieważ żel wybielający podnosi znacznie toksyczność nikotyny.
Po zabiegu zalecane jest picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej.
WYBIELANIE ZĘBA MARTWEGO
Zęby leczone kanałowo często różnią się kolorem od zębów sąsiadujących.
Przed wybielaniem wykonuje się zawsze zdjęcie rentgenowskie celem oceny stanu korzenia oraz stopnia szczelności wypełnienia kanałów.
Zabieg w tym przypadku polega na aplikacji żelu bezpośrednio do komory zęba. Aktywowany jest on następnie światłem laserowym. Po wypłukaniu preparatu ocenia się na bieżąco uzyskany kolor. Procedurę można powtórzyć, jeżeli efekt jest niedostatecznie zadawalający. Aby zneutralizowć działanie żelu i zapobiec osłabieniu ścianek zęba, aplikuje się do jego komory wodorotlenek wapnia na okres 2-3 dni. Jeśli podczas kolejnej wizyty pacjent uzna,że uzyskany kolor jest zadowalający, zakłada się wypełnienie.
W przypadku mocno przebarwionych zębów,żel można założyć do zęba na 4-7 dni i zamknąć materiałem tymczasowym. Po tym czasie mozna dokonać oceny uzyskanego koloru. Proces ten można powtórzyć trzykrotnie bez ryzyka uszkodzenia zęba.