Laseroterapia

Trudno obecnie wyobrazić sobie nowoczesny i rozwijający się gabinet stomatologiczny bez choćby jednego z kilku typów laserów dentystycznych.

Potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi możliwości tych urządzeń są bardzo szerokie. W naszym gabinecie korzystamy z najnowocześniejszego lasera dwufalowego Smart M, którego używamy do zabiegów biostymulacyjnych, fotoaktywnej dezynfekcji, laseroterapii z wykorzystaniem dużej mocy oraz wybielania.

Biostymulacja

Jest to naświetlanie określonego miejsca słabą wiązką laserową, która przenikając w głąb tkanek odblokowuje bądź przyspiesza niektóre procesy zachodzące w komórkach. Wzrost limfocytów T, stężenia serotoniny ,histaminy i heparyny odpowiada za szybszą regenerację tkanek zapalnych,poprawę mikrokrążenia i pobudzenie systemu immunologicznego do wydajniejszej pracy. Udowodniono poza tym szybsze ustąpienie objawów bólowych, obrzęków i poprawienie ukrwienia w naświetlanych miejscach poprzez tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

W rezultacie szybciej przebiega proces gojenia oraz zdecydowanie zmniejsza się liczba powikłań, do których może dojść po niektórych zabiegach stomatologicznych.

W niektórych przypadkach po wdrożeniu biostymulacji, nie potrzebne staje się zażywanie środków przeciwbólowych czy antybiotyków’

Wspomniane zabiegi są bezbolesne dla pacjenta. Nie wykonujemy ich jednak u osób z rozrusznikami serca, chorych na nowotwory złośliwe, padaczkę, tarczycę, u kobiet w ciąży i dzieci. W czasie zabiegu zarówno lekarz, asystentka jak i pacjent muszą zabezpieczyć oczy specjalnymi okularami ochronnymi.

Zastosowanie biostymulacji

  • choroby błony śluzowej jamy ustnej( afty, nadżerki,odleżyny protetyczne,opryszczka). Skraca się tu czas gojenia i zmniejszają dolegliwości bólowe.

  • Choroby przyzębia, jako działanie dodatkowe, po obowiązkowym usunięciu kamienia nazębnego. Biostymulacja przyspiesza regenerację dziąseł, poprawia ukrwienie i sprzyja zatrzymaniu przebiegu choroby

  • Utrudnione wyrzynanie zębów mądrości. Tu nie tylko zmniejsza się ból i znosi szczękościsk, ale też pobudza ząb do przebicia się na powierzchnię dziąsła

  • Po zabiegach chirurgicznych, takich jak usuwanie zębów, plastyka wędzidełka, korekty dziąsła oraz wszczepienie implantów. Naświetlanie laserem skutecznie leczy też tzw. suchy zębodół

  • Nadwrażliwość zębiny zarówno przy odsłoniętych szyjkach , starciu szkliwa w miejscu przylegania klamer protez jak i po wypełnieniach materiałem kompozytowym.

  • Zapalenie ślinianek

  • neuralgie

  • leczenie wspomagające chorób tkanek okołowierzchołkowych.

Fotoaktywna dezynfekcja PAD

Dezynfekcja aktywowana światłem laserowym to zabieg, który w ciągu kilkunastu sekund usuwa 99% bakterii z zainfekowanych tkanek miękkich bądź kanałów korzeniowych. Polega on na wprowadzeniu specjalnego płynu do odkażanego miejsca i naświetleniu odpowiednią wiązką laserową. Powstające tu reaktywne formy tlenu rozrywają komórki bakteryjne. Zabieg jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla pacjenta a bakterie nie rozwijają odporności na ten rodzaj terapii.

Dezynfekcję aktywowaną światłem stosujemy przy zapaleniu dziąseł, utrudnionym wyrzynaniu zębów, suchych lub zakażonych zębodołach oraz przy leczeniu kanałowym jako dodatkową dezynfekcję po mechanicznym opracowaniu.

Laseroterapia z wykorzystaniem światła o dużej mocy

Działanie lasera w tym zakresie światła polega na kontrolowanym procesie destrukcji tkanek. Możemy je porównać do bardzo precyzyjnego skalpela, którym komfortowo, szybko i sterylnie można wykonać zabiegi chirurgiczne. W naszym gabinecie wykorzystujemy go do korekty przerośniętego dziąsła, odsłonięcia zatrzymanego zęba, najczęściej tzw. zęba mądrości ,podcięcia wędzidełka wargi lub języka. Zaletą metody laserowej jest praktycznie bezkrwawy przebieg zabiegu ,co zdecydowanie ułatwia pracę lekarzowi, szybsze gojenie się rany ,zmniejszenie bólu i obrzęku pozabiegowego.

Poza tym laser dużej mocy możemy zastosować również w :

-znoszeniu nadwrażliwości szyjek zębowych; mechanizm działania opiera się tu na zamknięciu kanalików zębinowych i zablokowaniu przewodnictwa nerwowego

-dezynfecji kanałów korzeniowych poprzez eliminację bakterii; laser wywołuje zmiany ścianach komórek bakteryjnych doprowadzając do ich obrzęku i rozerwania.

Wybielanie

Jest to minimalnie inwazyjny zabieg estetyczny ,dający w około godzinę wysoki efekt poprawy barwy zęba. Polega on na pokryciu szkliwa specjalnym żelem, który następnie aktywuje się światłem. Zastąpienie laserem dotychczas stosowanych lamp do wybielania okazuje się bezpieczniejsze dla zęba, gdyż nie dochodzi to do wzrostu temperatury w miazdze. Nadwrażliwość w trakcie zabiegu oraz po nim jest tu dużo mniejsza w porównaniu z innymi systemami wybielającymi. Poza tym możemy zaproponowć naszym pacjentom procedurę biostymulacyjnego podniesienia progu bólowego przed zabiegiem, co pozwoli na bezbolesne wykonanie wybielania u pacjentów z wrażliwymi zębami.

Przed wybielaniem powinniśmy wyleczyć próchnicę oraz wyczyścić kamień nazębny.

Click edit button to change this text.